Wytwórnia Kafli Zygmunta Kuliga

O firmie

Wytwórnia Kafli Zygmunt Kulig w Stalowej Woli została założona w 1983 roku. Był to okres całkowitego upadku niemalże wszystkich kaflarni w Polsce. Zostały tylko nieliczne. Powodem tego zjawiska była rozpoczęta na szeroką skalę gazyfikacja kraju. Działając w tak trudnych warunkach, byliśmy zmuszeni do przyjęcia roli odnowicieli pięknego zawodu kaflarza oraz do ukazania na nowo urody i użyteczności kafli.

Należało zatem stworzyć nowy świat kafli. Aby to osiągnąć, sięgnęliśmy po trzy nowe, jeszcze nie odkryte w okresie powojennym możliwości w tej dziedzinie tj.:

  1. nową technologię (odlewanie kafli)
  2. wykonanie kafli wyłącznie systemem pracy ręcznej i z surowców jedynie polskich
  3. połączenie pracy rąk ludzkich z twórczym plastycznie umysłem.

Jako pierwsi w Polsce w tym czasie wykonaliśmy kafle na piece okrągłe, kafle reliefowane, kafle malowane i elementy ceramiczne, służące do budowy najbardziej nawet fantazyjnych brył kaflowych. Na dzień dzisiejszy posiadamy ponad 300 sztuk kształtek kaflowych.

W latach 1983 - 2004 na każdy nowy wzór kafli otrzymywaliśmy atesty Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej Fundacji „Cepelia” jako wyroby rękodzieła artystycznego. Po roku 2004 rzemiosło artystyczne praktycznie zostało zlikwidowane. Oznacza to wielką stratę dla polskiego rzemiosła w ogóle, a także dla kultury i sztuki ludowej.

Naszą chlubą i specjalnością jest rekonstrukcja zabytkowych brył kaflowych. Część naszego dorobku w tej dziedzinie przedstawiamy na stronie internetowej pod pozycją „rekonstrukcje zabytków”.

Materiały używane przez naszą firmę do wytwarzania kafli, jak i też same kafle posiadają atesty jakości i są wytwarzane z materiałów wyłącznie pochodzenia polskiego.

Najlepszą rekomendacją wytwarzanych przez nas kafli mogą być tysiące kaflowych pieców, kuchni, kominków i piecokominków, wybudowanych i działających u naszych klientów w całej Polsce. Przez cały okres naszej działalności realizujemy również nowe pomysły, tak aby nasz klient miał do dyspozycji grzewcze bryły kaflowe oryginalne, a także solidne, trwałe i w przystępnych cenach. Specjalizujemy się od samego początku w wytwarzaniu i budowie głównie brył kumulacyjnych w formie kominków, piecokominków, pieców i kuchni kaflowych, łączących przyjemność obcowania z żywym płomieniem z ogrzewaniem pomieszczeń.

Nasze biura projektowe i obsługi klientów pracują w oparciu o najnowsze programy komputerowe i w sposób profesjonalny spełniają oczekiwania osób nawet najbardziej wymagających. Działająca przy Wytwórni Kafli grupa zdunów zamienia pomysły i oczekiwania naszych klientów na konkretne budowle.

W latach 90-tych zaczęła pojawiać się konkurencja. Stanowią ją firmy, które naśladują naszą technologię i pomysły. Jednakże ten fakt nie ma negatywnego wpływu na naszą działalność, lecz przeciwnie - pobudza naszą inicjatywę w zakresie tworzenia ciągle nowych wzorów kafli i projektowania, a także realizowania odpowiadających różnym gustom i możliwościom finansowym naszych Klientów kominków, piecokominków, pieców i kuchni. Konkurencję opartą na zdrowych i uczciwych zasadach szanujemy.

Rękodzieło artystyczne